![](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2018/04/mangalia_inviere_lumina_malul_marii.jpg?resize=480%2C360&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2018/04/mangalia_inviere_lumina_malul_marii.jpg?resize=480%2C360&ssl=1)
Protoieria Mangalia nu a mai organizat, anul acesta, Slujba de Înviere pe plaja orașului, aşa cum devenise o tradiţie. După 15 ani, Protoieria a fost nevoită să îndrume credincioşii exclusiv către bisericile de care aparţin, pentru a lua Sfânta Lumină şi pentru a asculta slujba de Înviere. Motivul a fost explicat în urmă cu câteva zile chiar de către protoereul Vasile Cîrlan: scena pe care soborul de preoți oficia slujba de Înviere, în prezența a mii de credincioși, a ieșit din termenul de garanție.
Însă, referitor la acest aspect, a adăugat Vasile Cîrlan, primarul Mangaliei, Cristian Radu, a promis că, “pentru Învierea din 2019, primăria va aloca fonduri pentru construirea altei scene pe malul mării”.
Rămâne de văzut dacă promisiunea este una reală.
R.C, replicaonline.ro, 08.04.2018