„Sunt mai întâi profesor și abia pe planul doi am colaborările care mă ajută financiar și care îmi plac”, spune Bianca Boeriu. Predă la Palatul Copiilor ceramică, 4 zile pe săptămână și sâmbăta, iar mai nou are și o colaborare cu UNATC, la Masterul de anul II, unde predă machiaj de film. „Financiar, mai combin cu jobul de machiaj, când pot lucra mai mult la proiecte, filme, vara în mod special, când sunt vacanțele”, spune profesoara premiată cu prestigiosul premiu Emmy în 2024.
Profesoara Bianca Boeroiu, câștigătoarea premiului Emmy pentru machiajul din serialul Wednesday, predă Ceramică de peste 20 de ani la Palatul Copiilor București și face naveta zi de zi de la Ploiești: M-a descoperit profesorul de desen din școala generală, care a insistat că am talent și m-a convins să nu dau la un liceu teoretic, cum voiam.
![](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2024/01/Bianca-Boeroiu-foto-Edupedu.jpg?resize=696%2C464&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.mangalianews.ro/wp-content/uploads/2024/01/Bianca-Boeroiu-foto-Edupedu.jpg?resize=696%2C464&ssl=1)