România a învins Bosnia cu 4-1 și s-a calificat în semifinala Europeanului de Minifotbal, unde va întâlni Kazahstanul

0
330
România a învins Bosnia cu 4-1 și s-a calificat în semifinalele Campionatului European de Minifotbal. „Tricolorii” vor înfrunta vineri, de la ora 21:30, reprezentativa din Kazahstan.
România își respectă statutul la Europeanul din Bosnia. Naționala pregătită de Virgil Bejenaru, deținătoarea titlului mondial, a avut emoții doar 5 minute, în disputa din sferturi.
Nițu a avut o paradă, la prima acțiune importantă, apoi „tricolorii” s-au dezlănțuit. O acțiune lucrată la antrenamente a deblocat tabela, aruncare de la margine care l-a lăsat pe Șaim în fața porții goale.
Bosniacii au clacat. Balogh a transformat un penalty, Șaim a făcut „dubla”, iar mezinul Dumitrovici a punctat la prima acțiune a reprizei secunde. Reușita de onoare a venit cu un minut înaintea finalului, din 7 metri.
VIDEO, aici: facebook.com/watch/live
Vineri, România va juca semifinala. Adversară va fi Kazahstan, chiar echipa învinsă în ultim act al Campionatului Mondial din 2023.
Hai, România! Le ținem pumnii băieților! (sursa: gsp.ro).