Investiţii de 15 mil. euro într-o fabrică de ţevi, la Giurgiu, din partea unei companii turcești care mai angajează 100 de oameni, pentru a lucra în trei schimburi | VIDEO
Compania acordă burse pentru elevii liceelor din Giurgiu, în timp ce a demarat discuţii cu Universitatea Politehnica din Bucureşti, pentru a atrage studenţi în practică.
♦ În medie, salariul net oferit de companie este de 4.000 de lei, plus bonuri de masă, însă specialiştii, sudorii, electricienii şi inginerii câştigă mai mult ♦ Compania ţinteşte afaceri de 8 mil. euro, în 2024, respectiv 25 mil. euro, în 2025 ♦ Hatboru dezvoltă parteneriate cu liceele din Giurgiu şi cu Universitatea Politehnica din Bucureşti.
Producătorul de ţevi Hatboru din Turcia va ajunge la investiţii totale de 15 milioane de euro în producţia de ţevi sudate elicoidal de la Giurgiu până la finalul anului, în timp ce angajează încă 100 de persoane pentru a trece de la un program de lucru într-un singur schimb la un program de lucru în trei schimburi, a explicat Virgil Boţan, director general Hatboru România, în emisiunea ZF Investiţi în România!, realizată în parteneriat cu CEC Bank.
„Astăzi avem 50 de angajaţi care lucrează într-un singur schimb şi planificăm să reuşim să lucrăm în trei schimburi până la finalul anului, adică va trebui să mai angajăm undeva la 100 de oameni. (…) Astăzi suntem în punctul în care facem transferul de know-how de la colegii turci, oamenii noştri învaţă şi ne formăm echipa de bază, dar deja am început să recrutăm pentru schimbul doi şi schimbul trei“.
Turcii de la Hatboru s-au asociat cu Horia Alexander Enciu, preşedintele producătorului de fitinguri UPRUC-CTR Făgăraş, pentru a înfiinţa la finalul anului 2022 compania Hatboru România. Noua companie a închiriat o hală de peste 20.000 mp plus teren în Zona Liberă din Giurgiu şi a demarat o investiţie iniţială de 10,5 milioane de euro.
Între timp, Hatboru România a cumpărat hala de 23.000 mp şi încă un teren de 30.000 mp, pe care îşi desfăşoară activitatea la Giurgiu. Prima livrare din fabrica locală a plecat în ianuarie 2024. (…).